Deset stvari koje trebate znati o Sinjskoj alci prije ovogodišnjeg natjecanja

Podijeli

Neka vam je čvrsta desnica i oko sokolovo!

Alka je viteško natjecanje jedinstveno u Europi. Iako je nastala u vrijeme kada su postojale slične manifestacije diljem Europe, Alka jedina nije pala u zaborav te se održava već više od 300 godina.


podržava


Približava nam se prvi vikend kolovoza, koji je tradicionalno rezerviran za ovo viteško nadmetanje, stoga pročitajte zanimljivosti o ovom biseru naše kulture.

Povijest

Svake godine Alka se održava prve nedjelje u kolovozu, u čast pobjede nad turskim osvajačima 14. kolovoza 1715. Godine. Na taj dan je 700 hrvatskih vojnika iz Sinja uspjelo odbiti navalu turske vojske koja je brojala 60.000 vojnika.

Prvi zapis o Alci

Istaknuti polihistor Julije Bajamonti je autor najstarijeg sačuvanog dokumenta o Alci. Riječ je o sonetima koji su posvećeni trčanju Alke iz 1784. godine.

Pravila

U natjecanju mogu sudjelovati samo članovi Viteškog alkarskog društva, koji su rođeni u tom kraju ili ako su im roditelji Sinjani. Natjecati se može najmanje 11 i najviše 17 alkara, a slavodobitnik je onaj koji u tri trke prikupi najviše punata.

Alkar mora proći trkalištem u punom trku na konju te pokušati kopljem pogoditi alku, koja se nalazi na visini od 3,32 metra. Pogodak u „u sridu“, odnosno u središnji krug,  donosi tri punta, u gornji dio dva punta, a pogodak u jednu od donjih pregrada po jedan punat. Ako se dogodi da dva ili više alkara nakon treće trke imaju isti broj punata, ide se u pripetavanje.

Glazba i pucanj za svaku ‘sridu’

Pogodak „u sridu“  traži veliku vještinu, stoga  svaki put kada alkar osvoji tri punta njegov uspjeh se slavi oglašavanjem limene glazbe i pucnjima iz mačkula, starinskoga topa! 

Najviše pobjeda

Najtrofejniji alkar u povijesti je Nikola Cerinić koji je nastupao od 1867. do 1899. godine.  Bio je slavodobitnik Alke  čak 12 puta.

Alka i car

Godine 1818. austrijski car Franjo I je pohodio Sinj. Car se oduševio natjecanjem te odredio da se od tada slavodobitnika treba nagrađivati s 200 kruna iz carske blagajne.

Alka i inspiracija

Književnik Dinko Šimunović je objavio 1908. godine pripovijest Alkar, najslavnije književno djelo s temom Sinja i Alke. Alkar se smatra klasikom naše književnosti te  je preveden je na brojne svjetske jezike.

Alka ima i svoju operu! Poznati dirigent Oskar Danon, povodom 250 godišnjice Sinjske alke, je napisao operu “Alkar”.

Prvo emitiranje

Prvi TV prijenos Alke se dogodio 1965. godine. Komentator prvog emitiranja je bio poznati sinjski sportski novinar, Mladen Delić.

Spomenik kulture

Sinjska alka je proglašena pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije 1979. godine, a 2010. je upisana na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine! Ova velika priznanja pokazatelj su da je Alka naš važni nositelj povijesnih, kulturnih i etnografskih vrijednosti.

Muzej Sinjske alke

Povodom obilježavanja 300. Alke, u Alkarskim dvorima u Sinju je otvoren Muzej Sinjske alke.  Muzej ima bogat postav s alkarskim nošnjama i opremom te svjedoči o prošlosti i dugoj tradiciji ove viteške igre.

Pročitaj i ovo